FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

14 Września 2018, 10:43

W piątek 14.09. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki i na każdej lekcji w tym dniu uczniowie mieli styczność z „kropką”. Inwencja twórcza nauczycieli i uczniów była bardzo różnorodna i na każdym przedmiocie inaczej celebrowano to święto. W bloku przedmiotów humanistycznych uczniowie przypomnieli sobie, dlaczego po skrótach typu mgr, dr, inż., itp. czasami jest KROPKA, a czasem jej nie ma. Inni zastanawiali się, czy KROPKA może być przedmiotem zachwytu, tworząc wiersze, piosenki, komiksy i rysunki. Niektórzy, pracując w grupach, pisali bajkę o przygodach KROPKI i tworzyli jej historię. Można też było poznać prawdziwą historię tego święta w bibliotece, a także zrelaksować się podczas zabawy w łączenie KROPEK. Natomiast na chemii, aby zaakcentować DZIEŃ KROPKI uczniowie otrzymali nietypowe zadanie do wykonania. Po raz pierwszy, zamiast pisać równania reakcji, musieli narysować TRZY KROPKI, a następnie wykorzystać je do stworzenia chemicznego rysunku. Z kolei na geografii uczniowie wykonywali metody kropkowe prezentacji zjawisk na mapach oraz „kropkostkoświaty” a na matematyce rozwiązywali zadania z przykładami kropek i łączyli kropki w układzie współrzędnych tak, aby powstał wykres funkcji. Zatem działo się, działo…

 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018-2019

4 Września 2018, 4:37

Cała społeczność filomacka uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny. Tradycyjny wykład inauguracyjny na temat skutecznej pamięci i jej ograniczeń wygłosił Pan dr Marek Kaczmarzyk. Z zainteresowaniem wysłuchali go uczniowie, nauczyciele, wielu absolwentów, rodziców i dziadków naszych wychowanków. Cieszymy się , że w tym dniu szkołę odwiedziło tak wielu gości. Dziękujemy!  Od 1 września szkołą kieruje nowa Pani Dyrektor Maria Czerwińska.  Wszystkim życzymy DOBREGO ROKU!


NOWY ROK SZKOLNY - NOWE MOŻLIWOŚCI!

2 Września 2018, 10:23

Kochani!

Zaczynamy nowy rok szkolny, z głowami pełnymi pomysłów, z ogromem dobrej woli na szukanie wspólnych ścieżek – żeby każdy znalazł to, co sprawia, że jest na tak –na każdy kolejny dzień, wobec siebie i ludzi wokół.

Dzisiaj życzymy Wam, żeby było WIĘCEJ:

UŚMIECHU zamiast złości i zniechęcenia,

RADOŚCI zamiast „spiny”,

ROZWOJU zamiast stagnacji,

ZAANGAŻOWANIA zamiast poświęcenia,

OKSYTOCYNY I DOPAMINY zamiast adrenaliny i kortyzolu,

WOLNOŚCI WYBORU zamiast przymusu,

WSPÓŁPRACY zamiast rywalizacji,

DBANIA O SWÓJ DOBROSTAN zamiast ignorowania własnych granic,

DIALOGU zamiast monologów wygłaszanych w obecności świadków,

ŚWIADOMOŚCI zamiast nieświadomości,

MOŻLIWOŚCI zamiast ograniczeń,

ŻYCZLIWOŚCI I EMPATII  zamiast obojętności  i zamkniętego serca.

Po prostu – WIĘCEJ ŻYCIA, KTÓRE DAJE RADOŚĆ I POCZUCIE SENSU!


24 Czerwca 2018, 8:00


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

22 Czerwca 2018, 3:37

22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Dziękujemy za wkład pracy, zaangażowanie, wszystkie radości i smutki, jakie stały się naszym wspólnym udziałem. Jesteśmy przekonani, że choć trudny - był to rok dobry i udany, a na jego efekty nie trzeba będzie długo czekać.
Wszystkim naszym uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom FILOMATY życzymy słonecznych wakacji.

 


WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2018

21 Czerwca 2018, 10:20

Bardzo cieszymy się z wyników, jakie osiągnęli nasi uczniowie.
Serdecznie gratulujemy naszym Absolwentom i ich Nauczycielom wspaniałych wyników!
Oto szczególowe wyniki:

część egzaminu kraj woj. śląskie FILOMATA Gliwice
język polski 68 67,87 79 61,7
historia/wos 59 58,87 76,7 64,44
matematyka 52 51,11 77,6 48,96
p. przyrodnicze 56 55,38 72,9 50,45
język angielski p 68 69,44 95,4 70,81
język angielski  r 52 52,35 84,6  

 


POŻEGNANIE KLAS TRZECICH

21 Czerwca 2018, 9:40

Dzisiaj pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum. Na szczęście nie rozstajemy się na długo. We wrześniu z większością z Was spotkamy się w liceum. Tymczasem dziękujemy za piękne wspomnienia, wiele wspaniałych chwil i życzymy cudownego wypoczynku.


Absolwenci Gimnazjum FILOMATA rocznik 2018 - WSPANIALI

.....i równie WSPANIALI WYCHOWAWCY KLAS TRZECICH

 


TWÓJ VINCENT VAN GOGH

16 Czerwca 2018, 6:03

15 czerwca uczniowie klas siódmych udali się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie obejrzeli wystawę pt.: "Twój Vincent van Gogh"


FESTYN CHARYTATYWNY FUNDACJI

25 Maja 2018, 7:48

Dziś, 24 maja, uczennice klas trzecich gimnazjum i klasy 7c wspomogły akcję charytatywną fundacji "Iskierka" udziałem w organizowanym przez nią festynie.


POZDROWIENIA OD PRZYJACIELA FILOMATÓW PROF. PHILIPA ZIMBARDO

25 Maja 2018, 7:40

Kolejna wizyta Profesora Philipa Zimbardo i możliwość spotkania, tym razem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Profesor opowiedział o swoich badaniach nad nieśmiałością, przypomniał historię swojego najsłynniejszego eksperymentu psychologicznego, powiedział także, na czym polega wg niego bycie bohaterem w dzisiejszych czasach.
Zapytał też, co słychać w FILOMACIE, jakie efekty przynosi Projekt Bohaterskiej Wyobraźni i przekazał pozdrowienia wszystkim uczniom.
Mamy nadzieję, że będziemy raz jeszcze mogli gościć Philipa Zimbardo w filomackich progach. Z radością przekazujemy słowa Profesora:)

zobacz film